• +90 (532) 068 41 84
  • info@oduldanismanlik.com
Blog Yazıları

Kosgeb Online Girişimcilik Eğitimi

  • 08.07.2020
  • oduldanismanlik

 Uzun yıllardır  32 saat örgün eğitim olarak  verilen Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik eğitimleri 01.01.2019 tarihi itibarı ile online sisteme geçiş yapmıştır.Örgün eğitimler tamamen bitmiş olup, girişimcilik eğitimi almak isteyen yeni girişimciler kendi e devlet sayfalarına girerek, online eğitime katılacak, eğitimi tamamladıklarında sertifikalarını yine sistem üzerinden online olarak alacaklardır.

Online olan girişimcilik eğitimleri girişimcilerin açacakları işletme türüne göre,  Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ve İleri Girişimcilik Eğitimi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Geleneksel Girişimci, Kosgeb’in geleneksel girişimcilik tablosunda  desteklediği sektörlerden birinde işletme kuracak yeni girişimcilere denmekle birlikte, geleneksel girişimciler  "Geleneksel Girişimcilik Eğitimini" almalıdırlar.

Geleneksel Girişimci Eğitimi, girişimcilerin iş kurma ve yürütme konusunda bilgi sahibi olmaları, bu süreçte rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve iş fikirlerine yönelik iş modelini hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amacıyla sağlanır. Bu eğitimi hem geleneksel sektörlerde işyeri açmak isteyen girişimciler hem de İleri Girişimci Eğitimine katılmak isteyen girişimcilere yöneliktir.

 İleri Girişimci düşük/ orta yüksek/ileri teknoloji düzeyinde imalat sektöründe faaliyet gösterecek girişimcilere denir.İleri girişimcilik desteğinden faydalanacak Girişimciler “İleri Girişimcilik Eğitimini”  tamamlamalıdırlar.

İleri Girişimci Eğitimi yenilikçi, orta yüksek/ileri teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösterecek girişimcilerin ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. “İleri Girişimci Programı Faaliyet Konuları Tablosu’nda yer alan sektörlerde işyeri açarak, ülkemizin küresel piyasalarda rekabet edebilmesine olanak sağlayacak, ihracat kabiliyeti olan, istihdam potansiyeli yüksek, marka değeri oluşturabilecek, yenilikçi ve teknoloji alt yapısına sahip sektörlerde yer alan işletmelerin sayısının artırılmasını hedefleyen İleri Girişimcilik Programına başvurmak isteyen girişimcilere yönelik olarak hazırlanmıştır.

Online girişimcilik eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususlar;

E devlet sisteminiz üzerinden iletişim bilgileriniz olan telefon numaranız ve mail adresinizin güncel olması gerekmektedir.E devlet sisteminizde e-mail adresi ve telefon numarası güncel olmayan girişimciler online eğitim uygulamasına katılamazlar.Onun için ilk başvuru yapılırken bilgisayar üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

KOSGEB’in girişimcilik eğitim platformu olan KOSGEB e-Akademi ile geleneksel ve ileri girişimcilik eğitimlerini online olarak alabilirsiniz.

 

Ücretsiz ve aracısız verilen eğitimlere https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresinden başvurabilirsiniz.

  •   Kosgeb  Online  Girişimcilik Eğitimi