• +90 (532) 068 41 84
  • info@oduldanismanlik.com

YATIRIM TEŞVİKİNDE BÖLGESEL TEŞVİKLER GÜNCELLENDİ!

  • 24.08.2020
  • oduldanismanlik

 Resmi Gazete kararına göre, Devlet Yardımları hakkında değişikliğin yürürlüğe konulması hakkındaki karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Yatırım teşvik uygulamalarında kentlerin durumu hakkında güncel bilgi veren Cumhurbaşkanlığının 2846 sayılı kararına göre, büyük sanayi yatırımlarının merkezi olan Tekirdağ, önceden 2’nci teşvik bölgesinde yer alırken, son düzenlemeye göre 1’inci teşvik bölgesinde yer aldı. Adana ise 2’nci bölgeden 3’üncü bölgeye transfer oldu.  

 ADANA'NIN BÖLGESİ DEĞİŞTİ

Adana Yatırım Teşvik Uygulamalarında 2. Bölgeden 3. Bölgeye transferoldu.

Yumurtalık, Karataş, İmamoğlu, Karaisalı, Tufanbeyli, Aladağ, Feke, Saimbeyli ise 4. Bölge Teşviklerinden Faydalanacaktır.

Organize Sanayi Bölgelerinde  gerçekleşecek yatırımların bir alt bölge destkelerinden faydalanabilecek olmaları nedeni ile Yumurtalık, Karataş, İmamoğlu, Karaisalı, Tufanbeyli, Aladağ, Feke, Saimbeyli OSB’lerinde 5. Bölge desteklerinden faydalanacaktır.Konya’nın yatırım teşvik uygulamalarında 2. bölge olarak belirlendiği listede, Adıyaman 5’inci bölgeden 6’ncı bölge yatırım teşvik bölgesine kaydırıldı. 4’üncü bölge kenti Aksaray’ın yeni teşvik diliminin 5’inci bölge olarak belirlendiği listenin yer aldığı Kararda ayrıca, bölgesel desteklerden faydalanabilecek sektörler ve bölgeler itibarıyla asgari yatırım tutarları ve kapasiteleri, illerin bölgesel desteklerden yararlanabilecek sektörlerine ilişkin sektör numaraları, dipnotlar, teşvik edilmeyecek veya teşviki belirli şartlara bağlı yatırım konularına da yer verildi.    

YATIRIM TEŞVİKİNDE GÜNCEL LİSTE

1.Bölgede Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla ve Tekirdağ yer alırken, 2.bölgede Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale (Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri hariç), Edirne, Denizli, Isparta, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Konya, Manisa, Sakarya ve Yalova kentlerinin olduğu görüldü.

Diğer teşvik bölgeleri ve iller ise şöyle sıralandı:

  • YATIRIM TEŞVİKİNDE   BÖLGESEL TEŞVİKLER GÜNCELLENDİ!