• +90 (532) 068 41 84
  • info@oduldanismanlik.com
TKDK (IPARD) Destekleri

TKDK, IPARD Programı’nın ülkemizdeki uygulayıcısıdır. TKDK, desteklediği sektörlerle işletmeleri Avrupa Birliği(AB) Standartlarına ulaştırması, modern tesislerin kurulmasında ve istihdam açısından öncü bir kuruluştur. Ülkemizde 42 ilde (yakın zamanda tüm illerde de faaliyet göstereceği düşünüldüğü) faaliyet gösteren TKDK; çeşitli sektörlerde on binlerce projeye destek vermiştir. Bu sayede ülke ekonomisine ve istihdamına katkısı büyüktür. Desteklenen projelerle AB Standartlarında, modern ve sürdürülebilir tesisleri ile birlikte hem başvuru sahiplerinin yüzünü güldürmüş hem de kırsal alanda kalkınmanın öncüsü olmuştur.

TKDK Desteklenen Sektörler

TKDK, desteklediği tüm projelere karşılıksız (hibe) olarak destek sağlıyor. Sağlanan hibe desteği ile on binlerce tesis faaliyete geçmiş ve başvuru sahipleri de çok memnun kalmışlardır. TKDK sayesinde yatırımlar hızla devam etmektedir. TKDK destekleri ile çiftçimizin, sanayicimizin, vatandaşlarımızın ve paydaşlarımızın cebine para girmiş ve ülkemizin ticaret hacmi artmış; öncelikli olarak hayvancılıktan tutunda süt ve et işleme tesislerine, kırsal turizme ve yenilenebilir enerjiye kadar birçok sektörde canlanma olmuştur. Bu sektörlerde yapılan yatırımlarla beraber ihtiyaçlar çeşitlenmiş, talep artmış, yeni işletmelerin zincirleme olarak doğmasına neden olmuştur. Bu da desteklenen yatırımların artması, talebi karşılayacak şekilde yeni projelerin yapılmasını da öngörmektedir. Daha fazla yatırıma yani daha fazla projeye ihtiyaç doğmaktadır. İşte tam da siz başvuru sahipleri, ne kadar çok yatırım yaparsanız daha çok kazanç, daha fazla istihdam sağlayıp kendinize ve ülkemize katkı sağlarsınız.

TKDK, birçok sektörde hibe desteği sağlamaktadır. Bazı koşul ve şartlara bağlı olarak %70 (yüzde yetmişe)’e varan oranlarda hibe (karşılıksız destek) desteği vermektedir. Bu oranlarda projelere ve sektörlere bağlı olarak 3.000.000,00 avro’ya kadar hibe desteği verilmektedir. Bunların yanında tüm sektörlerde (projelerde) KDV muafiyeti vardır.

Desteklenen sektörlere baktığımızda;

TKDK Harita - Desteklenen İller

Hizmetlerimiz